czyli trochę niecodziennych faktów na temat naszego snu i materacy.
- Power nap a kreatywność mózgu. Czujesz, że masz w sobie pierwiastek z Thomasa Edisona, Salvadora Dali a może i Leonarda da Vinici? Być może wynika to z faktu, że oni wszyscy dostrzegali niezwykły potencjał w drzemkach. Sam Edison uważał, że wybudzenie się chwilę po zaśnięciu pomaga rozwiązać skomplikowane problemy oraz pobudza kreatywność. Dlatego zasypiając na fotelu w dłoniach trzymał metalową kulę, która w momencie wpadania w głęboki sen i rozluźniania się mięśni wypadła z dłoni, tym samym budząc śpiącego. Salvador Dali stosował podobną technikę, stalową kulę zamienił jednak na metalowy klucz. Po wybudzeniu się artysta przechodził od razu do malowania.
- Popularny materac nie zawsze idzie w parze z jakością. Zanim wybierzesz materac zrób dobry research, uwzględniając to, czego potrzebuje Twoje ciało: wsparcie całej sylwetki przy dostosowaniu do masy ciała.
- Intruzi w snach. Kto to? Roztocza! Czy wiesz, że około 10% wagi w używanej przez nas pościeli stanowią roztocza? Co więcej podczas snu nasz organizm bardzo się poci, szacuje, że jednej nocy produkuje około pół litra potu, czyli w ciągu roku jest to aż 180 litrów! Dlatego zadbaj o częste pranie pościeli oraz piankowy materac, który ogranicza rozprzestrzenianie i powstawanie roztoczy, bakterii oraz pleśni. Materac sprężynowy w miarę długiego użytkowania robi się coraz cięższy ze względu na gromadzący się w nim kurz oraz bakterie.
- A gdyby być foką? Te zwierzęta podobnie jak delfiny, pingwiny i psy śpiąc wykorzystują na zmianę półkule mózgu.
- Zły materac- zły dzień. Niewłaściwy dla ciała materac może skrócić fazę głębokiego snu nawet o 1 godzinę! Będziemy wybudzać się, szukając najwygodniejszej dla nas pozycji.
- Materac a Księga Guinessa. W stanie Maryland w USA w 2016 roku 1200 osób podtrzymując na stojąco materac zamieniło się w kostki domina tym samym w 13 minut i 38 sekund przewracając wszystkie 1200 materacy, które następnie zostały przekazane organizacji charytatywnej. Próba takiego efektu domina była kolejną, podbiła jednak wynik z 2012 roku.
- Kosmiczne początki. Materace termoelastyczne swoje początki zawdzięczają misją NASA. W latach 70. w laboratoriach NASA opracowano recepturę materiału, którego zadaniem było niwelowanie skutków przeciążeń w czasie startu i lądowania statków kosmicznych. Pianka materaca miała zapewnić astronautom komfortowy lot poprzez odpowiednie wsparcie kręgosłupa, tak aby waga pasażera i oddziałujące na niego siły nie powodowały odkształcania się materiału.